Historia kredytowa

czyli co każdy kredytobiorca wiedzieć powinien

Artykuł 1. Historia kredytowa źródło: rgbstock

Czym jest Twoja historia kredytowa?

Sprawdzając oferty różnych pożyczkodawców na pewno zetknąłeś się z pojęciem historii kredytowej. Zna je każdy, kto kiedyś potrzebował dodatkowej gotówki, czy to w formie kredytu bankowego, czy pożyczki pozabankowej. Historia kredytowa jest najważniejszym uwarunkowaniem wpływającym na to, czy otrzymasz kredyt (i jakie będą jego warunki), czy też nie. Własną historię kredytową budujesz sam. Za każdym razem, gdy zaciągasz nowe zobowiązania w formie pożyczki lub kredytu i spłacasz je lub nie, Twoja historia kredytowa wzbogaca się o nowe informacje. Gromadzone są one w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK. Na podstawie tych informacji bank, w którym starasz się o kredyt, oceni Twoją wiarygodność i sprawdzi, czy jesteś Klientem godnym zaufania.

Może być pozytywna...

O pozytywnej historii kredytowej wiele mówić nie trzeba. Aby ją zbudować i utrzymać, wystarczy regularnie i w terminie spłacać zaciągnięte zobowiązania. Dla każdej instytucji finansowej to znak, że jesteś Klientem godnymi zaufania i nie masz problemów z dysponowaniem swoimi środkami. Dobra historia kredytowa ułatwi Ci uzyskanie nowego kredytu, często na znacznie lepszych warunkach.

Nie mam historii kredytowej, więc od razu dostanę kredyt!

Niestety, nic bardziej mylnego. Czy Ty pożyczyłbyś pieniądze zupełnie obcej osobie, o której nic nie wiesz? Instytucje finansowe także wolą Klientów z choćby najkrótszą historią kredytową, ponieważ wiedzą, czego mogą się po nich spodziewać. Warto tutaj wspomnieć, że historię kredytową budujesz także na drobnych zobowiązaniach typu: posiadanie karty kredytowej, kupno na raty czy limit kredytowy w koncie.

Negatywna historia kredytowa...

... to dla banku znak, że nie panujesz nad swoimi finansami i nie jesteś Klientem godnym zaufania. Jeśli spóźniasz się ze spłatą rat, można domniemywać, że przy spłacie nowego kredytu także będziesz miał opóźnienia. Skutek będzie taki, że nie uda Ci się zaciągnąć kredytu lub jego warunki będą bardziej restrykcyjne. Pamiętaj, że banki mogą sprawdzić także inne Twoje zobowiązania, np. spłatę alimentów, opłaty za rachunki czy poręczenia kredytów dla innych osób. Zaległości z tego tytułu także mogą źle wpłynąć na ocenę Twojej zdolności kredytowej.

Mam problemy ze spłatą. Co robić?

Poślizgi zdarzają się każdemu. To nie one są problemem, tylko Twoje podejście do sprawy. Najważniejsze, abyś nie „chował głowy w piasek”, tylko zachował się odpowiedzialnie i nawiązał kontakt z instytucją, w której jesteś zadłużony. Wyjaśnienie przyczyny problemów ze spłatą może wiele zdziałać i na pewno uda się osiągnąć porozumienie –  w formie wydłużenia czasu spłaty, kilkumiesięcznego zawieszenia rat lub zmian w programie spłaty.

Podsumowanie
  1. Staraj się spłacać raty w terminie, a w przypadku problemów skontaktuj się z instytucją finansową – na pewno znajdziecie wspólnie dobre rozwiązanie.
  2. Przed zaciągnięciem każdego zobowiązania zastanów się i przeanalizuj swoje możliwości. Wybierając pożyczkę na pewno warto wspomóc się naszą porównywarką pożyczek i kredytów PrestoCredit.
  3. Przed zaciągnięciem większego zobowiązania (np. kredytu hipotecznego) postaraj się zbudować pozytywną historię kredytową za pomocą terminowych spłat mniejszych zobowiązań.
Przydatne linki: